Przejdź do treści

KRAKÓW - WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Stołeczne, Królewskie Miasto Kraków to drugie co do wielkości i liczby mieszkańców miasto w Polsce. Położone jest w Małopolsce – historycznym rejonie kraju u podnóża gór. Pierwsza wzmianka o istnieniu Krakowa datowana jest na rok 965. W ponad tysiącletniej historii miasto stało się niekwestionowaną kulturalną stolicą tak Polski jak Europy i Świata. Kraków został umieszczony na liście 12 obiektów Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO z sześcioma tysiącami zabytkowych miejsc. Do 1795 roku była to stolica i siedziba królów Polski. 

Do głównych atrakcji Krakowa należą: jeden z największych i najstarszych rynków w Europie, przepiękny Królewski Zamek Wawel, Sukiennice oraz Bazylika Mariacka. Jest to miasto, które mimo 1000-letniej historii, wojen i kataklizmów w wielu miejscach zachowało swój oryginalny starożytny wygląd.

Kraków to miejsce, w którym stacjonują 23 wyższe uczelnie ze 150 tysiącami studentów. Znajduje się tu także 100 instytucji naukowo – badawczych, oraz 30 muzeów i teatrów. Dopełnieniem atrakcyjności miasta stanowią takie miejsca jak: 

– Hala sportowo-widowiskowa na 15 tyś. miejsc,
– Opera Krakowska,
– Centrum Kongesowe ICE,
– Filharmonia,
– dwa historyczne kluby piłkarskie powstałe w 1906 roku Wisła Kraków i Cracovia Kraków.

Możliwości turystyczno-kulturalne miasta oraz obszarów z nim powiązanych jak: Kopalnia Soli w Wieliczce, były obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, Wadowice (miejsce urodzenia Papieża Jana Pawła II ), bliskość gór oraz najpopularniejszego i licznie odwiedzanego przez grupy turystów miasta jakim jest Zakopane sprawiają, iż Kraków to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na turystycznej mapie Europy.

ZAMEK NA WAWELU

Zamek Królewski na Wawelu prawdopodobnie powstał w XI wieku jako obronna twierdza i miejsce zamieszkania plemiennych osadników. U schyłku pierwszego tysiąclecia Wawel zaczął odgrywać ważną rolę jako główny ośrodek władzy politycznej. Pierwszy historyczny władca Polski Mieszko I ( 965 – 992 ), jak również jego następcy obrali go na jedną ze swoich siedzib. Jest to Polska twierdza i skarb historyczny. Usadowienie Krakowa jako stolicy kraju spowodowało jego liczne rozbudowy. Obecnie Zamek zajmuje 40 000 m2 z czego zabudowy stanowią 13,500 m2. Jego wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny ma charakter renesansowy, barokowy i częściowo klasyczny. 

Na zamku znajduje się 71 sal wystawowych, a także Katedra Wawelska – miejsce koronacji i pochówku aż 17 Królów Polskich. Dzieciniec Zamku to ogrody królewskie, na których hodowano przeróżne kwiaty i zioła. 

Królewski Zamek na Wawelu to najsłynniejszy taki obiekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie i na świecie.

KRAKOWSKI RYNEK

Rynek Główny jest największym placem Krakowa i największym średniowiecznym rynkiem Europy. Podobne wielkością rynki znajdują się w Tarnogrodzie, Olecku, Latowiczu i Wrocławiu. Został zaplanowany na prawie magdeburskim w XIII wieku. Niemal wszystkie okalające kamienice i pałace to kilkusetletnie zabytki, z których najsłynniejsze to Kościół Mariacki, wieża ratuszowa, sukiennice i kościół świętego Wojciecha. Od czasu powstania placu jego poziom podniósł się w niektórych miejscach o 5 metrów. Kompleks architektoniczny przetrwał wszystkie kataklizmy przeszłości i zachował swoją średniowieczną duszę. Pod płytą rynku znajdują się atrakcyjne podziemia, piwnice, i przejścia podziemne między budynkami, których powierzchnia zajmuje aż 6 tysięcy m2. Obecnie Rynek Główny to miejsce wielu restauracji, barów, dyskotek i muzeów. 

Słynne miejsca na rynku: 

  • Restauracja Wierzynek – restauracja, która istnieje od 1364 roku do dziś. 
  • Bazylika Mariacka – kościół romański powstały w 1222 roku. 
  • Sukiennice – budynek,  w którym znajdowały się starożytne kramy.
  • Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie założony w 1364 roku. 
  • Pałac Biskupów Krakowskich – budynek kurii metropolitarnej. Siedziba Karola Wojtyły jako biskupa przed wyborem na Papieża.

KOPIEC KOŚCIUSZKI

Jeden z pięciu krakowskich kopców poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, polskiemu bohaterowi narodowemu wybudowany w 1820 roku. Kopiec znajduje się na Wzgórzu Świętej Bronisławy, który oprócz historycznego oddźwięku stanowi również punkt widokowy na panoramę Krakowa. Na początku lat 90 XX wieku okolice Kopca Kościuszki stały się siedzibą jednej z najpopularniejszych polskich rozgłośni radiowych RMF FM.

UNIWESYTET JAGIELLOŃSKI

Najstarsza Polska uczelnia i jedna z najstarszych w Europie powstała w 1364 roku i początkowo składała się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. W XV i XVI wieku Uniwersytet był jedną z najbardziej znanych uczelni w Europie. W Krakowie studiował na nim Mikołaj Kopernik jak i inni znani zachodnioeuropejscy profesorowie, odkrywcy i wynalazcy. Najstarszy budynek Uniwersytetu znajduje się na ulicy Jagiellońskiej 15 gdzie swoją siedzibę ma muzeum Jagiellońskie. Znajdują się tam m.in. Globus Jagielloński – jeden z pierwszych globusów, na którym oznaczono kontynent Ameryka, przyrządy używane przez Mikołaja Kopernika, czy drewnianą rzeźbę króla Kazimierza Wielkiego z IV wieku. Obecnie Uniwersytet Jagielloński to: 78 kierunków, 7212 pracowników i około 50 000 studentów.

ZALEW ZAKRZÓWEK

Sztuczny zbiornik wodny powstały po zalaniu kamieniołomu wydobywania wapienia. W czasach II wojny światowej na wyrobisku pracował m.in. późniejszy papież Jan Paweł II. Obecnie jest tam baza do nurkowania i teren rekreacyjny. Jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Krakowian. Zalew stanowi powierzchnię 34 ha a głębokość wody osiąga nawet 34 metrów. Znajdują się tam także jaskinie o długości 500 metrów. Zalew otaczają strome skały wapienne, z których rozciąga się widok na panoramę Krakowa. Jest to jeden z najpiękniejszych parków przyrody w regionie znajdujący się praktycznie w centrum miasta.

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE

Muzeum Narodowe w Krakowie powstało w 1879 roku. Obecnie posiada niemal 135 tyś. eksponatów od wczesnego średniowiecza, aż po drugą połowę XX wieku. Bezcenne zbiory tworzą dzieła rzemiosła i sztuki z różnych czasów i rejonów świata. Większość zbiorów to elementy polskiej historii i upamiętniające zbiory m.in. Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy Stanisław Wyspiańskiego a także zagranicznych artystów jak obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vici.

FABRYKA SCHINDLERA

Tzw. Fabryka Schindlera powstała w 1937 roku jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych Rekord. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku i okupacji niemieckiej fabrykę przejął Niemiec Oskar Schindler. W zakładzie produkowano naczynia emaliowane a później elementy wyposażenia dla Wermachtu. W zakładzie pracowali głównie Polacy jednak po likwidacji getta krakowskiego Oskar Schindler lokował żydów w swoim zakładzie chroniąc ich przed pewną śmiercią. W sumie w zakładzie pracował 1100 osób. Historia fabryki i jej właściciela została zekranizowana przez Stevena Spielberga w filmie „Lista Schindlera”.

PLAC BOHATERÓW GETTA

Getto krakowskie zostało utworzone 3 marca 1941 roku decyzją okupanta hitlerowskiego. Było to miejsce, w którym podczas II wojny światowej umiejscowiono wszystkich żydowskich mieszkańców Krakowa a sam plac był otoczony murami. Obecnie plac jest historycznym upamiętnieniem tragicznych wydarzeń w których mieszkańców getta przewieziono ciężarówkami do obozów zagłady w Auschwitz i Płaszowie. Symboliką Placu Bohaterów Getta są rzeźby krzeseł obrazujące widok zaraz po przewiezieniu ostatnich żydowskich mieszkańców Krakowa do obozów zagłady.

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

Kopalnia jest położona 20 km od Krakowa. Początki pozyskiwania soli w Wieliczce sięgają epoki środkowego neolitu czyli 3 tysiące lat p.n.e. Eksploatacja źródeł solankowych trwała 3 – 4 tysiąclecia do czasu ustania naturalnych wypływów kiedy to na przełomie XII i XII wieku rozpoczęto drążenie studni, potem kolejnych, aż zdecydowano o głębszym wejściu w podziemia. W latach 70 tych XIX wieku Wieliczka była uznawana za najwydolniejszą kopalnię soli na świecie. W 1978 roku Kopalnia została wpisania przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa. Obecnie jest uznawana za jeden z 7 cudów Polski, którą odwiedza rocznie około 2 mln turystów.

AUSCHWITZ – BIRKENAU

Auschwitz – Birkenau to połączone obozy koncentracyjne nazwane „obozami śmierci” działające w latach 1940 – 1945 w Oświęcimiu niedaleko Krakowa. Jest to jedyny nazistowski obóz koncentracyjny, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obóz stał się symbolem zagłady i głównym miejscem masowej eksterminacji około 1,1 mln Żydów z całej Europy, 140 – 150 tyś. Polaków, 23 tyś. Romów oraz 12 tyś. jeńców radzieckich oraz innych narodowości. Jest to znany na całym świecie pomnik dokumentujący zbrodnie nazistowskie w okupowanej Polsce.

ZAKOPANE

Miasto potocznie nazwane „Zimową Stolicą Polski” odległe od Krakowa niecałe 100 km. Najbardziej popularny w Polsce kurort górski i centrum sportów zimowych.  Zakopane położone jest w sercu polskich Tatr co gwarantuje piękne widoki i w pełni udany wypoczynek.

SYMBOL KULINARNY KRAKOWA…

Obwarzanek krakowski to symbol miasta i produkt o chronionym znaczeniu geograficznym w Unii Europejskiej. Tradycja wypieku obwarzanka pochodzi z XIV wieku i była ściśle określona i możliwa tylko przez wyznaczonych piekarzy w okresie wielkiego postu. Ma kształt przypominający pierścień a powierzchnię tworzą złote sploty w formie spirali. Wytwarzany jest z mąki pszennej, tłuszczu, cukru, drożdży, soli i wody. Krakowskie obwarzanki w 99 % sprzedawane są na krakowskim rynku w formie ruchomych wózków a ich dzienna produkcja wynosi około 150 tyś sztuk.